Aktualności

12 lipca 2017 14:15 | Aktualności

Wspólne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników oraz Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

Wczoraj tj. 11 lipca 2017 roku w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników oraz Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

Spotkaniu przewodniczył pan Grzegorz Tobiszowski - Sekretarz Stanu  w Ministerstwie Energii.

W porządku obrad znalazły się:

1.Proces koncesyjny w sektorze górnictwa węgla kamiennego.

2. Polityka Surowca Państwa.

3. Założenia do polityki energetycznej.

Każdy z punktów był szeroko prezentowany i dyskutowany przy udziale zaproszonych na spotkanie przedstawicieli branży górniczych, inwestorów, związków zawodowych, pracowników naukowych i samorządowców.

Szczególne emocje wywołały procedury związane z wydawaniem decyzji środowiskowych dla Ościsłowa i Złoczewa.

W przypadku Złoczewa jest to prostsza sprawa, bowiem jednolity raport został dostarczony do RDOŚ w Łodzi. Omawiane były także prace zmierzające do uproszczenia procedur decyzji środowiskowych i procesów koncesyjnych.

Obecna na spotkaniu Burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska rozmawiała z prof. Mariuszem - Orionem Jędryskiem – Sekretarzem Stanu Głównym Geologiem Kraju, Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa o kwestiach związanych z koncesją dla Złoczewa.

Poruszony był także temat projektu ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.

Pan Minister Tobiszowski wypowiedział się pozytywnie na temat współpracy z samorządami. Panowie Ministrowie potwierdzili deklarację o konieczności uruchomienia odkrywki Złoczew.

Na 15 września br. zaplanowano następne spotkanie międzyresortowe.   

Przeczytano: 446 razy.| Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Zdjęcia: