Aktualności

06 lipca 2017 13:12 | Aktualności

Zespoły parlamentarne o odkrywce Złoczew

 

    Wczoraj, tj. 5 lipca 2017 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii pod przewodnictwem pana posła Ireneusza Zyski oraz Parlamentarnego Zespołu ds. inwestycji: „Złoczew-eksploatacja złoża węgla brunatnego jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju”, którego przewodniczącym jest pan poseł Dariusz Kubiak. Podczas spotkania zaprezentowany został projekt dotyczący wykorzystania potencjału sektora węgla brunatnego w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju w latach 2017-2030 z perspektywą do 2050 r.

Podstawowe założenia realizacji programu to m. in.:

-polityka energetyczna Polski do 2050 r. (Ministerstwo Energii),

-polityka surowcowa (Ministerstwo Środowiska),

-polityka odpowiedzialnego rozwoju (Ministerstwo Rozwoju).

Do 2044 r. zostało do wydobycia ok. miliarda ton węgla, i gdyby nie uruchomiono nowych zasobów, w 2030 r. grozi nam nagły spadek produkcji energii elektrycznej.

W scenariuszu bazowym projektuje się udział 25% udziału węgla brunatnego w mixie energetycznym.

Minister Energii skierował pismo rekomendujące Odkrywki Złoczew i Ościsłowo do Ministra Środowiska pana Jana Szyszko oraz Głównego Geologa Kraju pana Mariusza Orion Jędrysek.

 

 

 

     Ponadto w ostatnich dniach na kierownictwie resortu pan minister Krzysztof Tchórzewski przy odkrywkach (oprócz bezpieczeństwa energetycznego) jako dodatkowe elementy wpływające na ocenę projektów ujął elementy: społeczny i gospodarczy.

W przypadku Złoczewa, element społeczny jest niezwykle istotny, dotyczy zarówno oczekiwań Bełchatowa na przedłużenie żywotności, jak i oczekiwań społeczeństwa Złoczewa i okolicznych samorządów, czego wyrazem jest m. in. Stowarzyszenie  „Tak dla Kopalni Złoczew”.

Natomiast ujęcie w projekcie „Złoczewski Obszar Funkcjonalny” odkrywki jako impulsu do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu (planowana strefa inwestycyjna) może mieć również znaczący wpływ na ocenę przedsięwzięcia.

     11 lipca odbędzie się spotkanie dwu zespołów trójstronnych: Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Energii.

Burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska z ogromną satysfakcją odnotowała, że Ministerstwo Energii zdecydowanie i konsekwentnie zmierza do uruchomienia odkrywki Złoczew i docenia współdziałanie samorządów w tym zakresie.

Przeczytano: 542 razy.| Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Zdjęcia: