Bieścolandia - projekt realizowany od 1 I 2010 do 31 V 2010r.

 

 

 

 

„Człowiek - najlepsza inwestycja".

Informujemy, że Gmina Złoczew

od dnia 1 stycznia do 31 maja 2010r.

realizuje projekt pod nazwą :

 

 

„Bieścolandia”

 

 

  współfinansowany ze środków      Unii Europejskiej

w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Program Operacyjny  Kapitał Ludzki  2007 – 2013,

Priorytet VI  Rynek pracy otwarty dla wszystkich,         

 Działanie 6.3. – „Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich

 

skierowany do Mieszkanek i Mieszkańców

Sołectwa Biesiec.

 

 

 

Szczegółowych informacji udziela

Biuro projektu: Budynek Urzędu Miejskiego  pok. Nr 15 

czynne w godz. 8 – 16                             

tel. 507 216 834                                                                                                                            

e- mail: biescolandia.efs@gmail.com                                          

 

 

 Więcej  informacji o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki  znajda Państwo na stroniewww.efs.gov.pl   oraz   www.pokl.wup.lodz.pl

 

 

 

W ramach projektu realizowane będą:

szkolenia:  „Moja firma, to nie takie trudne” oraz  „Agroturystyka – moja szansą”,

warsztaty z psychologiem

wizyta studyjna do przykładowego gospodarstwa agroturystycznego

oraz  konferencja podsumowująca projekt.

                                          Realizator Projektu:  Gmina Złoczew      

 

 

 

 

 

Z notatnika projektu:

27.02. 2010

Wreszcie się udalo z niemałym wysiłkiem i nie bez drobnych perypetii ale... 18 lutego podpisalismy umowę o dofinansowanie "Bieścolandii".  Teraz możemy pełna parą ruszyc z realizacją projektu.

A co zrobilismy do momentu podpisania umowy, otóż przeprowadzilismy rekrutację uczestnikow projektu. Zglosiło sie 28 mieszkańców wsi Biesiec, 10 panów i 18 Pań. Przeprowadzilismy rozeznania cenowe, uzgadniamy szczegóły wizyty studyjnej, zamówilismy gadżety  promocyjne, wybralismy kolory koszulek a przede wszystim wybralismy... skrzata - powiedzmy, że takiego "dobrego ducha" Bieścolandii. 

Zrobiliśmy też drobne zakupy, które umożliwią nam prowadzenie projektu.

 

 

 

 

Zakupiony sprzet jest współfinansowany przez Unię Europejską ze srodków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

 

 

08.03. 2010

Na dzień dzisiejszy ustalilismy spotkanie organizacyjne z uczestnikami projektu. Spotkanie było o tyle wyjatkowe, że z racji święta stawiły sie same kobiety.

 

Plakaty przypadly Paniom do gustu. Nie mogło byc inaczej gdyz projekt graficzny został przygotowany zgodnie z sugestiami mieszkańcow Bieśca.

 

Rozdano niebieskie kalendarze oraz długopisy.

 

Zebrano deklaracje uczestnictwa w projekcie, omówiono wstepny harmonogram zajęć. Swoją premiere miały gadżety reklamowe, dostarczone do biura projektu na godzinę przed spotkaniem. Uczestniczki projektu odebrały długopisy projektowe, kalendarze. W miejscach powszechnie uczęszczanych rozwieszono plakaty informujące o realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.03. 2010

W  dzisiejszym wydaniu tygodnika "Nad Wartą" ukazalo sie ogloszenie informujace o realizacji projektu Bieścolandia.

 

 

 

 

 

16.03. 2010

 Na budynku Realizatora projektu pojawiła się tablica informująca o realizacji projektu "Bieścolandia" a na terenie Miasta i Gminy "bieścolandiowe" plakaty.  

 

 

 

Odebraliśmy także koszulki projektowe, które  zostana rozdane uczestnikom podczas najbliższych zajęc.

 

 

 

22.03. 2010

 W weekend 19 - 22 marca, Uczestnicy projektu szkolili sie w zakresie zakładania i prowadzenia gospodarstw agroturystycznych.  W trakcie 12 - godz. zajęć  mieszkanki i mieszkańcy Bieśca  dowiadywali się: czy maja predyspozycje do prowadzenia gospodarstwa agrtoturystycznego, przeprowadzali analizą SWOT swoich mozliwości, uczyli sie opracowywac biznes plany i dowiadywali się gdzie szukac mozliwości finansowania tego przedsięwzięcia.   Szkolenie prowadzone było przez wieloletniego pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego  - Panią Agatę Kieremkampt, specjalistkę w zakresie Agroturystyki. Uczestnicy szkolenia poznali na przykładach jak mogą wyglądac gospodarstwa agroturystyczne, jakie są blaski i cienie prowadzenia takiej działalności.

 

 

 

 

 

sala wynajmowana w szkole znajdujacej się w pobliskiej miejscowości została stosownie oznaczona, podobnie jak i budynek, w ktorym odbywaja się zajęcia.

 

 

 

 

pierwsze zajęcia, piatkowe popołudnie i żadnego zmęczenia u uczestników, ożywione dyskusje prowadzono nawet podczas przerw kawowych. W ich trakcie udalo sie ustalic min. godziny kolejnych zajęć.

 

 

w sobotę, na pierwszy ogień poszła analiza swot

 

 

 

 

 

uczestnicy rozwiazywali tez test polegajacy na wczuciu sie w sytuacje przykladowego wląsciciela gospodarstwa agroturystycznego

 

 podczas sobotnich zajęć Panowie wykazywali się olbrzymia aktywnościa i w dodatku z wdziękiem prezentowali projektowe koszulki

 

niedzielne zajęcia zdominowały biznes plany ale  ich najprzyjemniejszą  częscią było wręczenie dyplomów ukończenia szkolenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

dyplomik nawet przypadl nawet w udziale koordynatorowi projektu ;-)

 

 ale to ta grupa mieszkańcow Bieśca ma teraz wiedzę, kompetencje i potencjał do prowadzenia dzialałności agroturystycznej!!! GRATULUJEMY!!

 

 

 

13.04. 2010

 W czwartek 8 kwietnia w Dzienniku Łódzkim ukazał sie art.  dotyczacy realizacji projektu Bieścolandia.

 

 

 

10 kwietnia odbyły się zaplanowane na ten termin warsztaty z psychologiem. Warsztaty miały służyć motywowaniu do zmiany profilu działalnosci, do podejmowania wyzwan zawodowych,  poznaniu technik negocjacji, reprezentowania swoich interesow, budowania pewności siebie. Uczestnicy określali swoje słabe i mocne strony za pomoca testów, zastanawiali sie nad tym co ich motywuje i jakie maja potrzeby, próbowali zidentyfikowac swoje najwazniejsze cele i opracowac plan działania. Na tok zajęć wpływ miała tragiczna wiadomość o katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Nie sposób było opanowac emocji. Zdecydowanine byly to najbardziej wartościowe  warsztaty, teorię życie przelożylo na praktykę - jak radzic sobie w tak stresogennych sytuacjach. Jaka jest rola psychologa w pomocy osobom potrzebujacym takiego wsparcia, jakie są stadia żałoby - o tym niespodziewanie też dowiedzieli się od Pani psycholog Karoliny, która udzielała odpowiedzi na wszytskie zadane pytania.  

 

 

 

 

 

13 kwietnia Uczestnicy projektu wzieli udział w szkoleniu "Moja firma - to nie takie trudne".  Omówione zostały miedzy innymi: rodzaje dzialałności gospodarczej,  zasady zatrudniania pracowników, przechowywania dokumentacji, ważne dla przedsiebiorcy terminy, rodzaje spółek.  Na koniec krok po kroku omówiono jak załozyć własna firmę. Prowadzący przygotował wszystkie konieczne dokumenty z którymi zapoznał szkolących sie mieszkańców Bieśca.


 

 

 

 

 

 

24.04. 2010

 Na kolejnych zajęciach z przedsiebiorczości, Uczestnicy  uczyli się jak poprawnie zbudowac dobry biznesplan, opracowac strategie marketingową dla naszej firmy oraz promocyjną.  Uczestnicy otrzymali zadanie - przygotowania reklamy ich firmy - wszak to informacja jest jednym z istotnych gwarantów sukcesu naszej działalnosci. Trzeba przyznać, że zadanie to bylo świetną zabawą, sądząc po salwach smiechu. Uczestnicy pokazli swoja fantazję a ich dzieło zostalo profesjonalnie ocenione, przez pokazanie prawidlowych elementów i braków. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II cześć szkolenia "Moja firma - to nie takie trudne" z zakresu prowadzenia księgowości w działalności gospodarczej było dla wszystkich uczestników miłym zaskoczeniem.  Nie łatwy bądź co badź temat, zostal przedstawiony przez prowadzącą Panią Ewę Golan, w taki sposób, że aktualnie w Bieścu mamy najlepszych specjalistów od prowadzenia księgowości, podatków i jednego wybitnego w tym zakresie ;). Tu pozdrawiamy Pana Pawła!  Zgodnie z załozeniami projektu Panowie, wzięli "ciężar" przygotowania przerw kawowych na siebie, a w przerwach dyskutowali o potrzebach kobiet - i tu pozdrawiamy Pana Marka ;).  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.05. 2010

  W lokalnej gazecie "Nad Wartą" w wydaniu z 12 maja 2010r. ukazał się art dotyczący realizacji projektu "Bieścolandia"  pod tytułem "Wieś się ożywiła".

 

 

19.05. 2010

  W dniach 17 i 18 maja uczestnicy projektu podpatrywali jak prowadzić atrakcyjne turystycznie gospodarstwo podczas wizyty studyjnej  w gospodarstwach Agroturystycznych  działających w Gminie Kiełczygłów, ale nie tylko. W ramach wizyty uczestnicy spotkali się z działaczkami lokalnych stowarzyszeń i Koła Gospodyn Wiejskich, mieli okazję posłuchac o ciekawych inicjatywach realizowanych na terenie Obrowa i Kiełczygłowa. Wymieniono doświadczenia a Panie z KGW  zarażały nowymi pomysłami. Zachywcaliśmy się ręcznie robionymi haftowanymi ozdobami a największe wrażenie zrobił na nas projekt w jakim biorą udział min. Panie z KGW z Obrowa -czyli haftowanie obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" w rzeczywistych rozmiarach. Podjęto nas daniami regionalnymi - min. zupą chrzanową , która została wpisana na listę produktów regionalnych. Mieliśmy okazję spróbowac naprawdę prostych do przygotowania przysmaków, które w agroturystyce są najbardziej popularne tj.- smalec  ze skwarkami, pasztet z zająca, chleb z własnego wypieku, drożdzowca, placki ziemniaczane zapiekane zółtym serem - pycha!  Niestety kaprysy pogody: nieustające ulewy i przejmujący chłód opkrzyżowała plany organizatorom i nieco ograniczyła możliwości przepowadzenia tej wizyty ale bylismy tak ciekawi możliwości i sposobów funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych, że oglądaliśmy je moknąc i marznąc  ale... było warto.  Prostota wprowadzonych rozwiązań w gospodarstwach była dla wielu z nas zaskakująca. Co rusz dało się słyszeć  "przecież ja tez mam takie coś", "u mnie też to jest". To co na codzień wydawało się barierą albo nie przydatnym w prowadzeniu gospodarstwa lub nawet nieatrakcyjnym elementem tu znajdowało doskonale zastosowanie.  Wykorzystanie niewielkich powierzchni, poprzez wprowadzenie  ciekawych rozwiązan takich jak brzozowe  scianki  z rolet budziło zachwyt.  Wieczorem przy kolacji omawialiśmy z włąścicielami gospodarstw to co zobaczyliśmy i chłonęlismy wiedzę i dobre praktyki. Bawilismy się też spiewając lokalne i te popularne piosenki, braliśmy udział w grach towarzyskich, które uatrakcyjniają wypoczynek turystom zwłaszcza, gdy za oknem fatalna pogoda. Przygrywał nam tez lokalny zespół muzyczny, a w nocy ogrzewaliśmy się przy kominkach, które wydaje się, że są obowiązkowym wyposażeniem każdego domku przygotowanego dla turystów. Następnego dnia po obfitym sniadaniu mieliśmy spotkanie z lokalnymi twórcami  ludowymi. Znana w okolicy  poetka  - specjalnie dla nas "bajała" a panie zajmujące sę rękodzielnictwem zrobiły nam kurs  robienia dekoracji kwiatowych z bibuły. 

 

 

 

 

 

{foto1947}

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{foto1958}

 

 

Ten wyjazd okazał się dla nas cenna lekcją, otworzył nam oczy na to jak wiele mamy mozliwości do rozwoju, do zmiany zakresu działałności i jak nie wiele potrzeba na poczatek by zając się czymś nowym rozwijając siebie i swoją miejscowość.  Na zakończenie wizyty każdy uczestnik otrzymał własnoręcznie przygotowaną przez godzczące na gospodarstwa agroturystyczne - niespodziankę w postaci ozdobnej, ręcznie zdobionej filiżanki ze spodeczkiem i słoiczek chrzanu własnej produkcji, wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych MR i RW.

 

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy za gościnę Gospodarstwom Agroturystycznym:

"Brzozowy Gaj" Barbara i Robert Depta - Skoczylasy

Agata i Włodzimierz Pęciak - Ławiana

 

 

 

 

 

29.05. 2010

  W ostatnim wydaniu tygodnika "Nad wartą" nr 21 od 26.05 - 1.06 2010 r. ukazało się ogłoszenie informujace o zakończeniu realizacji projektu Bieścolandia. 

 

ogłoszenie w Nad Wartą

 

Natomiast  dzień później w Złoczewie odbyła sie konferencja podsumowująca realizację projektu  połączoną z omówieniem  działania 6.3 PO KL w ramach, którego "Bieścolandia" była realizowana. Do udziału w konferencji gospodarze czyli realizator Gmina Złoczew reprezentowana przez Burmistrza Miasta Złoczewa oraz Uczestnicy Projektu  zaprosili:  przedstawicieli sieradzkiego ROEFSu w osobie Kierownika Slawomira Balcerzaka oraz specjalistów i doradców Panią Katarzynę Trzeciak i Pana Jakuba Kucharskiego; naszą konsultantke Dominikę Snoch z projektu "Ekonomia społeczna w regionie łódzkim", przedstawicieli społeczeństwa czyli Przewodniczącego Rady Miejskiej w Złoczewie, Radnych i Sołysów, przedstawicieli i reprezentantów organizacji pozarządowych - czyli Stowarzyszeń i Ochotniczych Strazy Pożarnych,  realizatorów oświatowego projektu "Droga do sukcesu" oraz Przedstawicieli innych Gmin z województwa łódzkiego.Konferencję otworzył Kierownik Sieradzkiego ROEFSu Sławomir Balcerzak,  który pogratulował realizacji tak ciekawego projektu jakim jest "Bieścolandia" i zachęcał do korzystania z środkow unijnych i oferował pomoc w ramach ROEFSu.     Nastepnie głos zabrał Burmistrz Miasta Złoczewa Antoni Kucharski - uosabiający Reralizatora projektu Gminie Zloczew. Wyraził radość i dume z faktu, że środowiska lokalne aktywizuja się i staraja realizowac swoje zamierzenia pozyskując unijne środki. Życzył nie tylko mieszkańcom Bieśća ale i innych wsi w Gminie Złoczew wielu ciekawych pomysłów do realizacji.


 

   

Kolejnym mówcą był Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Biesiec i Uczestnik Projektu - który między innymi z dumą pochwalił się inicjatywami reazlizowanymi w ramach stowarzyszenia takimi jak kulig, dzień Kobiet i dzień matki. Cieszył się, że udało sie zrealizowac projekt i obiecywał, że na tym nie poprzestaną. Wyraził także nadzieję, że uda się zrealizować kolejny plan jakim jest zbudowanie w Bieścu swietlicy z prawdziwego zdarzenia. Podziękował także Burmistrzowi za zaangazowanie i pomoc Gminy w realizacji biesieckich planów. 

 

 

 


Prezes Stowarzyszenia i Uczestnicy projektu wręczyli upominiki,  Burmistrzowi Miasta Złoczewa - filiżankę ręcznie malowana, ktora jest pamiatka z wizyty w Kiełczyglowie, Kierownikowi ROEFSu  - pakiet promocyjnych drobiazgów - w tym koszulkę promujaca projekt,  ekspertom z ROEFSu - gadżety reklamowe  a Koordynator projektu otrzymała kwiaty... 

 

 

 


 


 


 

 

 ...i za te kwiaty, i za te kilka miesięcy i za ta cudowna atmosferę, i za to, ze mogłam poznac tak fanatastycznych, otwartych i serdecznych ludzi jak mieszkańcy Bieśca - serdecznie dziękuję jeszcze raz.

 

 

 

   Podczas konferencji Koordynator zaprezentowała prezentacje multimedialną stanowiąca kompendium wiedzy o projekcie "Bieścolandia", omówiła jego założenia i osiagniete wskaźniki. Niespodzianką dla zgromadzonych był pokaz slajdów dokumentujacych realizacje projektu, okraszony dowcipnym komentarzem Pani Katarzyny Kowalewskiej - uczestniczki projektu. 

Następnie Pani Katarzyna Trzeciak - specjalista ROEFSu omówiła zasady pozyskania środków w ramach dzialania 6.3 POKL, a takze stan wdrażania środków w tym obszarze. A  słowo podsumowania nalezało do Sołtysa Wsi Aleksego Kowalczyka.

 


 

Po części oficjalnej zaproszeni goscie rozmawiając o projektach, dopytując o ralizację "Biescolandii" raczyli sie przygotowanymi smakołykami.  Zaskakująca niespodzianką okazała sie nieoczekiwana wizyta ekipy telewizji łódzkiej.

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkim Uczestnikom Konferencji serdecznie dziękujemy za udział.

Ogromnie miło było nam Państwa gościć, mamy nadzieje, że informacje jakie Państwo uzyskaliśie,

będa inspiracją do Waszych działań w  obszarze aktywności lokalnej

bo "Bieścolandia" jest przykladem, że warto działać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

Ustalono harmonogram   zadań realizowanych w projekcie:

 

"Agroturystyka - moja szansa" 19 - 21 marca. Zaczynamy o godz. 16.00

prowadzący P. Agata  Kieremkampt.

"Moja firma to nie takie trudne"  cz. I      13 i 14 kwietnia,  

prowadzący P. Krzysztof Smolnik

"Moja firma to nie takie trudne"  cz. II     16 - 17 kwietnia,  

prowadzący P. Ewa Golan

warsztaty z psychologiem                  10 kwietnia,  

psycholog: Karolina Wieczorek - Zając.

wizyta studyjna                          17 - 18 maj

konferencja podsumowująca projekt        27 maj